Modern Mutfak Aydınlatma Tekniği

Bir evin önemli bir parçası halinde sayılabilecek mutfaklar, yiyeceklerin hazırlanabilmesi açısından büyük önem taşır. Mutfak aydınlatma dekorasyonunun da asgari ölçülerde düşünülmesi gerekiyor. Fazla ışığın göz alması yerine, tezgah ve dolaplara yoğunlaşarak ışıklandırma yapılabilmesi daha mantıklı.

Ev hanımlarının gözde mekanlarından olan mutfaklarda ışık oranı, mutfağın her yanına göre değil özellikle kullanım alanlarının yakından ışıklandırılması gerekmektedir. Misafirperver özelliğinizi en iyi mutfağınızdan başlayarak yansıtabilir, modern özellikleri ile gelen ziyaretçilerinizi de etkileyebilirsiniz. Mutfak tezgahınıza dikey düşecek şekilde gizli ya da görünür led aydınlatma uygulamaları yaptırabilirsiniz. Pişen yemeklerin buharından az da olsa etkilenmemeleri açısından led aydınlatma şeritlerinin silikon korumalı olmalarına dikkat edilmeli.

Mutfak dolaplarının altında direk tezgahınızı ışıklandırmaya imkan sağlayan led, raf altı nebula ışıklar, homojenize ışıklar veya ışık noktalama teknikleri sizler için uygun olabilir. Araştırmaya bu şekilde devam edebilirsiniz. Teknolojinin mobilya ile buluşması, kendi içinde aydınlatma hatları olan mutfak dolaplarının üretilmesini sağladı. Eğer mutfak dolaplarınızı yeni alacaksanız ya da değiştirmeyi düşünüyorsanız, aydınlatma özellikli dolapları incelemenizi tavsiye ederiz.

2000’li yılların başında spot lamba furyasının yaygınlaştığını umarız ki hatırlıyorsunuzdur. 220 volt ile direk ya da trafo yardımı ile 12 volt olarak çalışan spot lambalar için mutfaklar asma tavan olarak düşünülüyordu. Bu uygulama dışında mutfak dolaplarının üst kısmına spot aydınlatma deliklerinin olduğu ahşap profil eklenirdi. Uzun vadeli düşünmek için spot mutfak aydınlatmaları iyi bir çözüm getirmezken, son yılların gözdesi şerit led aydınlatmalar hem enerji sarfiyatı hem de verim açısından kullanıcıya olumlu olarak dönüş yapmaktadır.

Mutfağınızın genişliğine göre sarkık avizelere de yer verebilirsiniz. Bu sayede daha dekoratif bir aydınlatmayı mutfağınız için entegre etmiş olacaksınız. Mutfağın duvar, mutfak dolabı ve zemin renkleri ile bütünleşecek bir sarkık avize size ve mutfağınıza modern bir görünüm kazandıracaktır.

Mutfak Aydınlatma Teknikleri