Birçok müstakil evin önemli bir parçası halindeki bahçelerin, dekorasyon yönünden ele alınarak, bakarsanız bağ bakmazsanız dağ olacağını şüphesiz bilirsiniz.

Doğaya açılan kapı bahçelerimizin botanik anlamda çeşit çeşit, birbirinden güzel bitkiler ile donatılmasını her bahçe sahibi kesinlikle ister. Müstakil bir evin bahçesi hakkında yapılabilecekler ise sırası ile şu şekilde sıralanabilir.

Bahçeyi bahçe yapan minyatür doğa görünümü katan bitkilerdir, eksik tutulamaz.

Bahçe düzenlemeleri içinde yürüyüş yolları dekoratif yer karoları ile donatılmalıdır.

Aydınlatma tarafı ile bir bahçe akşam saatlerinde, karanlık ile gerçek güzelliğini ortaya koyacaktır. Dış ortam aydınlatmaları ile ister renkli, ister tek renkli sokak lambaları tarzında aydınlatılabilir. Son yıllarda zeminden aydınlatılan dış ortamlara, bahçeler de dahil olmuştur. Şeffaf cam boyaları ile de istediğiniz rengi, bahçe aydınlatmanızda görmek isteyebilirsiniz.

Kamelya, oturma köşesi ile çaylarınızı yudumlamak kahvaltı ya da yemek sofraları kurmak isteyebilirsiniz. Ahşap pegoleler ile bahçesinizin daha süslü ve yaşanabilir bir alan olduğunu ispatlayabilirsiniz.

Toprağınızın bahçenize hayat verdiğini, adeta atan bir kalbi olduğunu unutmayın. Toprak bakımı ve beslenmesini ihmal etmeksizin, belirli periyotlarda sağlamalı.

Bahçenizin düzenlemsinde kullanmanız gereken diğer bir donanımsal ekipman ise, aksesuarlar olacaktır. Özellikle testiye benzer dekoratif aksesuarlar, ahşap kuş yuvaları ve diğer ferforje demir ürünleri ile bahçenizin dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Örnek bahçe düzenlemeleri, bahçe dekorasyon modelleri görsellerinden umarız hoşlanırsınız.