Alışverişe çıktınız ve bir yapı markette ilginizden, dikkatinizden kaçmayan harika bir tablo gördünüz. Evinizin duvarında görmek istediğiniz güzelim duvar tablosu modeli için aklınızda bir duvar kenarı belirlemişsiniz bile.

Söz konusu duvar tablolarının duvarlara asılmasında çok zor ve uğraştırıcı bir durum yoktur ki kullanıcı rahatlıkla kendi duvarına, kendi tablosunu asabilir. Duvara tablo asmaya kalkmadan önce, duvarınızın yapısını bilmeniz ve duvarınızın yapısına uygun askı aparatları temin etmeniz gerekli bir durumdur. Genellikle sıvanmış tuğla olan duvarlarımızın tablolar için daha sağlam, düşmeden durabilecekleri bir yapıları bulunmaktadır. Duvara ortalanarak asılan tabloların duruşu, göze daha da hoş gelecektir.

Tablonuzun duvara asılmadan önce, tablonun ortalanması adına duvarda belirli noktaların işaret edilmesi gerekir. Daha doğru, daha estetik düz bir görüntüye sahip olması açısından uygun ve düzgün işaretlemelerini yapmalı. Tablonuzun genişliği, duvarınızın genişliğinden çıkarılarak ikiye bölünmeli ve tablonuzun sağında ve solunda bu ölçüde boşluklar olmalıdır.

Söz gelimi, tablonuz 90cm genişliğinde ve duvarınız 5.80 metredir. Duvarınızın genişliği tablonuzun genişliği ile doğru orantıyı yakalayabilmek için yapılan örnek işlem:

5.80 m yani 580 cm – 90 cm =490 cm

490 cm / 2 = 245 cm

Tablonuzun sağında ve solunda 245 cm boşluklar olmalı, aynı fonksiyonu yukarıdan aşağı da hesaplamalıyız.

Eskilerde duvara birşey asmak istediklerinde çivi ve çekiç olayı çözmeye yetiyormuş. Yanlız günümüzde özellikle içinde bulunduğumuz 2012 senesinde ileri teknolojinin getirdiği asma / askı aparatları yer alıyor. Tablonuzu duvara asarken yapı marketinizden ilgili donanımını da almayı unutmayın. Su terazisi ile tablonuzun, doğru durup durmadığını da test edebilirsiniz.