Uzun yıllar oldu… Artık mutfağınızı, tamamen istediğiniz formata dönüştürmenin vakti geldi. Dekorasyon modasının güncel ve yenilikleri ile birlikte, gelişen teknolojinin de yanında getirdiği kolaylıkları kısa zamanda yakalamak gerekiyor.

Mutfağınız içinde, kullanımdaki ekipmanlarınızın ne kadar eskidiğine ve gözünüzde ne kadar yeni durduğunu iyi tespit etmelisiniz. Çünkü mutfak yenileme maaliyeti açısından, söz gelimi mutfak dolaplarınızı komple yenilemeden önce, bakıma aldırabilir eskisinden daha da yeni bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

Mutfak yenileme çalışmalarınızın ilk etabında, mutfak dolapları yenileme işleminizi halledebilirsiniz. Eski mutfak dolaplarınızı yenileme amaçlı bir tutum sergileyebilir, mobilya atölyelerinde istediğiniz renk ve kulp modelleri ile yeniletebilirsiniz. Arzu edeceğiniz diğer ve kesin alternatif ise mutfak dolabınızı eskisinden kurtularak, yeni beğendiğiniz bir model ile değiştirmeniz de olabilir. Parlak lake özellikleri, bembeyaz renkleri ile mutfağınızın görüntüsünü saf bir melek edasına dönüştürebilirsiniz. Maddi açıdan kendisini yeterli bulan ailelerin de mutfak dolaplarını yenilenmesi için, ustalara verdiklerini söyleyebiliriz. O yüzden hem milli servet hem de elimizdeki imkanları kullanarak, mutfak tadilatımızı tamamlamak mantıklı bir yol olacaktır.

Mutfaklarınızı yenilerken mutfak tezgahınızı da biraz eskimiş ve daha hoş desenleri ile granit mutfak tezgahı olarak seçmek isteyebilirsiniz. Mutfaklardaki tezgahların değişimi esnasında biliyoruz ki evyesinden, su tesisatına kadar yenileme fırsatı olarak değerlendirilmesi gereklidir. Tezgahınızın mermer olması da granite dönüşeceği anlamına gelmez. Lakin birbirinden hoş desenleri ile mutfak dekorasyonunuzu tamamlayacak, kalitesi, ihtişamı ve dayanıklılığı ile göz dolduracaktır.

Solo mutfaklar yani ankastre olmayan, gömme tarzı eşyalarının mobilyalar ardında gizlenmediği bir mufak dikkatli ve düzenli bir çalışma ile, ankastre mutfak modeline bürünebilir. Fırın, ocak ve davlumbazınızı ankastre olarak değiştirebilirsiniz bu şekilde. Bulaşık makinelerinin sık sık kapağının açılması dolayısı ile ankastre bir biçimde, mobilya kapaklı olarak kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Nedeni ise zamanla çeşitli aşınmalar ve oynamalar gözükebilir.

Tüm mutfağınızın çizgisini tek bir renk etrafında toplamak, mutfak dekorasyonunuzun çok iyi olduğunu da göstermez. Daha doğal bir görünüm sergilemek, doğallığı çok fazla bozmadan dekoratif yenilikleri kendi isteğiniz çapta sağlamak asıl dekorasyon olarak tanımlanabilir.

Mutfak yenileme esnasında, yakınlarınızdan ve bilir kişilerden de fikirler edinmeyi unutmayınız.